ROZHLEDNA ZLATÝ CHLUM

Jednou z dominant Jesenicka je kopec Zlatý Chlum vysoký 875 metrů, na  jehož vrcholu od roku 1899 stojí 26 metrů vysoká rozhledna se stejným jménem. Z vrcholu rozhledny se naskytne výhled na Rychlebské hory, pohoří Hrubého Jeseníku včetně Pradědu a Šeráku, Kralický Sněžník, Biskupskou horu a polskou rovinu s Otmuchovským jezerem.

Historie této lokality se podle geologů datuje okolo roku 1200, kdy zde začaly první pokusy  získat s podzemního bohatství zlato.  Těžba tohoto kovu probíhala v několika etapách,  s různými výsledky, až do konce 19. století. Dodnes jsou vidět stopy této činnosti, se kterou nás seznamuje naučná stezka.

Dne 8.srpna 1898 na objednávku Moravskoslezského sudetského horského spolku začala dle projektu E.Zelenky stavba rozhledny. Stavitel A.Nietsche dokončil stavbu za neuvěřitelných 13 měsíců. Na stavbu a ostatní služby byly upřednostněny místní firmy. Slavnostní otevření 26 metrů vysoké stavby proběhlo pro veřejnost 3.září 1899. Následně byla zahájena stavba turistické chaty, která byla v roce 1901 uvedena do provozu. V roce 1932 zde vznikla sáňkářská dráha, která byla v 60.letech zrekonstruována a krátký čas sloužila ke svému účelu.

V roce 2009 nechal majitel rozhledny TJ Spartak Mikulovice vypracovat projekt na celkovou opravu stavby, Do věže zatékalo, ve zdech byly praskliny, opadávaly části zdiva  a omítky. V roce 2011 poskytlo olomoucké hejtmanství na nejnutnější opravy evropskou dotaci ve výši 700 000,-Kč,  ze které byla kompletně zrekonstruována spodní část rozhledny, praskliny byly vylepeny pryskyřicí a byl vybudován nový věnec. V roce 2015 TJ Sport Mikulovice (následnický spolek po TJ Spartak),  v rámci dotačního programu Obnova staveb drobné architektury vypsané Olomouckým krajem, nechal provézt obnovu vnitřního zdiva rozhledny ve výší 75 000,-Kč. V nejbližší době je plánována oprava a renovace schodiště rozhledny.

KONTAKTNÍ A PROVOZNÍ INFORMACE

Rozhledna Zlatý Chlum