Historie organizovaného sportu v Mikulovicích je spojena i se stavbou sokolovny v roce 1938. Po 2. světové válce přicházeli do Mikulovic a okolí lidé s rozmanitými koníčky , jimž se před válkou věnovali. Lidé byly několik let ochuzeni o sportovní a kulturní činnost , a o to více byl zájem vytvořit podmínky k založení řady organizací a spolků. Jedním z prvních pokusů vytvoření sjednocující organizace bylo po válce založení Sportovního klubu Slezan – Mikulovice, který zaštiťoval činnost oddílu volejbalu, fotbalu, ping-pongu a zimních sportů. Pro nezájem ostatních sportovních spolků vstoupit pod tento sportovní klub vyšla tato snaha o sjednocení naprázdno. Až v roce 1949 byly sportovní oddíly pod hrozbou zániku povinny vstoupit do jednotné celostátní Tělovýchovné jednoty Sokol. Všechny mikulovické oddíly pak v letech 1949 – 1952 vystupovaly pod názvem TJ Sokol Mikulovice. K další změně došlo po další celostátní reorganizaci tělovýchovy v roce 1953, kdy byla v |Mikulovicích založena Tělovýchovná jednota Spartak Mikulovice a převzala veškerý inventář a majetek TJ Sokol Mikulovice. V podstatě šlo jen o formální záležitost. TJ Spartak tehdy združoval 168 členů a v jeho čele stál Josef zajíc. Vedle klasického cvičení se sokolové věnovali další sportovní činnosti. Již od roku 1946 se začal hrát stolní tenis. Od roku 1949 stolní tenisté působili v krajském přeboru. Největší popularitě se však v Mikulovicích samozřejmě těšil fotbal.. hned po válce byl vytipován vhodný pozemek před továrnou Ego, který klubu věnoval pan Chytil. Za pomocí dobrovolníků došlo k jeho proměně na fotbalové hřiště.První doložený zápas odehrál SK Slezen Mikulovice v roce 1945 v Jeseníku proti Slavii Frývaldov, které podlehl 7:2. Dalším sportem, který má v mikulovicích tradici od poválečných let , je volejbal. V padesátých letech vzniklo volejbalové družstvo mužů, které pod hlavičkou TJ Spartak Mikulovice vybojovalo titul přeborníka okresu. V rámci Sokola působil i divadelní kroužek, který v lednu 1947 uspořádal své první divadelní představení. Během následujících pěti let nastudoval neskutečných 18 her.